دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

دکتر فرنوش جاراللهی: مشکل ناشنوایی یک محدودیت گفتاری و رفتاری است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۱ | 
روابط عمومی دانشگاه : به مناسبت گرامیداشت هشتم مهرماه( 30سپتامبر ) روز جهانی ناشنوایان دکتر فرنوش جاراللهی استادیار گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت: هدف اصلی نامگذاری روز جهانی ناشنوایان، ارتقا فرهنگ ارتباط با ناشنوایان می باشد.
دکتر جاراللهی اظهار داشت:  مشکل ناشنوایی یک محدودیت گفتاری و رفتاری است، نه نقص ذهنی و از آنجا که این قشر از جامعه افراد باهوش و مهربان هستند. لذا باید آنها در جمع خود پذیرا باشیم .همچنین این افراد توانایی لازم برای تحصیل در مدارس معمولی را دارند.
دکترای تخصصی شنوایی شناسی بیان نمود: رسانه های جمعی باید از طریق برنامه های مختلف آموزشی و اطلاع رسانی میزان سطح آگاهی افراد را افزایش دهند و تمام تلاش خود را برای تغییر نگرش افراد نسبت به این گروه از جامعه نمایند تا فرهنگ ارتباط با ناشنوایان اعتلا یابد.
 وی افزود: متخصصین می توانند از طریق آموزش، خدمات و تجهیزات در اختیار و دادن مشاوره های لازم کمک شایانی به افراد ناشنوا و کم شنوا داشته باشند. همچنین لازم به ذکر است باید متناسب با مشکل فرد از روش های درمانی استفاده نمایند.
بنیانگذار آموزش های بالینی تربیت شنوایی تاکید نمود : آنچه را که باید به ان توجه کرد؛ تشخیص زود هنگام توسط والدین ، مراجعه به شنواشناسان خبره و استفاده از روشهای  درمانی مداخله صحیح و آموزشهای توانبخشی می باشد.
دکتر جاراللهی تصریح کرد: افراد کم شنوا باید به توانایی  های خود اعتماد نمایند.
وی در راستای پاس داشت روز جهانی ناشنوایان، حمایت سازمانهای مرتبط و ارائه خدمات رایگان توسط آنها را خواستار شد


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 623 بار   |   دفعات چاپ: 75 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر